Logo webu
Česká verze
Přejít na Slovenskou verzi
Otevřít vyhledávání
Otvoriť menu

11 tipů jak se zbavit roztočů

Studie dokazují, že roztoči tvoří hlavní složku prachu v domácnosti a v závislosti na místě výskytu jej můžeme pozorovat dokonce několik druhů. Roztoči preferují vlhké místa a pórovité povrchy plné jejich oblíbené potravy (šupinky odumřelé kůže, houby, atd.). Roztoči se, bohužel, nejčastěji vyskytují tam, kde je chceme vidět nejméně- v našich matracích, polštářích, přikrývkách, pohovkách, kobercích či záclonách.
Podle studií je za vyvolání alergické reakce odpovědných 100 roztočů na gram prachu. V takovém množství mohou být reakce mírnější, ale při koncentraci 500 roztočů na gram prachu už můžeme zaznamenat i alergický či astmatický záchvat. Například taková matrace může obsahovat až 10 milionů roztočů, které častokrát neumíme úplně odstranit. Alergici by však měly přijmout opatření, která pomohou snížit množství těchto mikroskopických škůdců na minimum. Proto jsme pro vás sepsali 11 tipů, jak si se s těmito nepřáteli vypořádat:

Roztoče

1. Pokuste se co nejefektivněji regulovat vlhkost v místnostech. Pravidelně větrejte celý byt / dům a hlavně ložnice.
2. Matrace, polštáře, peřiny, vystavte přímému slunci. To pomůže eliminovat roztoče nacházející se nejen na povrchu, ale i v hlubokých útrobách a tkaninách.
3. Na matrace a polštáře používejte potahy proti roztočům. Ty zabrání roztočům proniknout hlouběji do matrací čímž předejdete jejich přemnožení a z toho vyplývajícím zdravotním komplikacím.
4. Pokuste se měnit povlečení co nejčastěji. Ideální jednou za týden. Povlečení perte na 60 °C.
5. Pokud vyperete oblečení, které následně déle nepoužíváte, uložte ho do vakuových pytlů. Ochráníte jej tak před plísněmi, bakteriemi a roztoči.
6. Vyhýbejte se péřovým polštářům
7. Pokud je to možné, postel ustelte nejdříve hodinu po probuzení, aby měli tkaniny dostatek času na odpaření potu a vlhkosti.
8. K dezinfekci matrací používejte parní čističe, které zlikvidují od 95 do 99% všech bakterií, virů, nežádoucích mikroorganismů, alergenů i roztočů.
9. Nábytek a podlahy čistěte namokro. Předejdete tak rozptýlení prachových částic.
10. Používejte čističku vzduchu. Čistička / sterilizátor vzduchu Airfree drasticky sníží množství alergenů, hub, bakterií, virů a roztočů ve vaší domácnosti. Může také zmírnit alergické projevy a zabránit jejich opakovanému výskytu.
11. Plyšové hračky jsou nejatraktivnějším místem pro množení roztočů. Je opravdu důležité eliminovat počet hraček v dětském pokoji. Při hygieně plyšových hraček platí následující pravidla:
    a) Pokud nehrozí riziko vyblednutí, měli byste plyšové hračky prát přibližně při 50 °C. Pokud je venku slunečno, vyložte je na přímé slunce, čímž zajistíte jejich přirozenou dezinfekci.
    b) Na dezinfekci můžete použít i klasický fén na vlasy, který je díky vysoké teplotě rychleji vysuší a pomůže zbavit bakterií.
    c) Malé hračky lze uložit do mrazničky po dobu 24 hodin, díky čemu zahubíte roztoče. Během této doby se v hračkách zvýší vlhkost, proto byste je po vyjmutí z mrazničky měli umístit na slunce, aby se rychleji vysušily.

Pošlete článek známému