Logo webu
Česká verze
Přejít na Slovenskou verzi
Otevřít vyhledávání
Otvoriť menu

6 věcí, které zapomínáme dezinfikovat

V posledních týdnech jsme všichni citlivější na dodržování hygienických zásad a čistoty. Není se čemu divit. Z víkendového většího úklidu se stal každodenní boj s neviditelnými bakteriemi a viry. Do úklidu zapojujeme celou rodinu a všichni poctivě dodržujeme doporučení hygieniků. Co však vlastně víme o bakteriích, virech, jejich šíření, místech množení a hlavně o jejich úspěšném vyhubeni? Opravdu stačí se zaměřit na nejohroženější místa v bytě, odstranit špínu, těžkopádně si „oddychnout“ a znovu to absolvovat za několik dní (ti poctivější i každý den)? Zkusme se na tuto problematiku podívat méně stereotypně.
Ariete cistenie

Viry vs. bakterie
Pravděpodobně jste již slyšeli o tom, že viry a bakterie fungují na různých principech a při jejich vyhubení platí různá pravidla. Viry jsou primitivní nebuněčné organismy, které se nedokáží rozmnožovat, růst, vytvářet bílkoviny a tím pádem nedokážou přežít volně, aniž by parazitovaly na buňkách živých organismů. V živém organismu se však dokážou množit velmi rychle, přičemž se dostávají i do okolního prostředí, například v domácnosti.

Bakterie jsou o něco složitější organismy, které dokáží přežít i mimo živý organismus. Jsou extrémně odolné vůči různým vlivům prostředí. Pokud infikují lidský organismus, vyloučí v něm odpadní látky, které následně způsobí infekci.

Bakterie a viry jsou však nevyhnutelnou součástí našich životů. Díky jejich existenci je lidské tělo schopné vytvářet protilátky a chránit nás tak před různými mutacemi těchto neviditelných strašáků. Jejich výskyt bychom měli eliminovat a nedovolit, aby nám „přerostly přes hlavu“. Hlavně v obdobích různých epidemií či dokonce pandemií.

Ariete cistenie

Nové druhy škůdců = nové způsoby hubení
Většina z nás se při řešení problémů uchyluje k ověřeným řešením, zaběhnutým vzorcům či zkratkám. V dnešní hektické době jsou tyto vlastnosti naprosto nezbytné pro přežití. Potřebujeme si věci zjednodušovat a ne komplikovat. Někdy je však více než žádoucí přehodnotit staré způsoby myšlení či řešení problémů a aplikovat účinnější a modernější postupy, které nám v konečném důsledku poskytnou vytoužený čas a prostor na jiné aktivity. Jedním z nich je i parní čištění, díky kterému dokážeme zničit až 95% alergenů a více než 97% nebezpečných mikroorganismů včetně bakterií a virů. Parním čističem dokážeme vyčistit téměř všechny povrchy a předměty v domácnosti.

Podívejme se tedy na to, které předměty při klasickém úklidu přehlížíme, ale parní čistič si s nimi poradí levou zadní:

Ariete cistenie

1. Psí/kočičí pelíšek
Postel našich domácích mazlíčků vybíráme vždy pečlivě. Zvažujeme barvu, tvar, velikost, pohodlí a chceme, aby se v nich naši mazlíčci cítili co nejlépe. Tráví tam přece tak mnoho času. A to je hlavní důvod, proč je dobré pelíšek dezinfikovat. Naši domácí mazlíčci jsou v přímém kontaktu s bakteriemi vyskytujícími se v nižších polohách, tedy při zemi. Gravitace má svá pravidla a my víme, že tam najdeme více bakterií než jinde. Totéž platí i při venčení. Po 15 minutovém venčení si kromě dobrého pocitu a šťastného psa přinesete domů doslova celou „zoo“, která se ráda rozmnoží v pohodlném pelíšku vašeho miláčka.

2. Pantofle
Když přezůvky (papuče), tak pohodlné! Hlavně v zimě chceme, aby byly naše nohy v teple a pohodlí. Nosíme uzavřené plyšové módní výstřelky, ve kterých se již po pár dnech začínají přemnožovat bakterie a plísně. Teplé a vlhké prostředí je pro ně doslova ráj na zemi.

3. Klávesnice/myš
V dnešní době je počítač nezbytnou součástí našich životů. Klávesnice a myši se v průběhu dne dotkneme nesčetněkrát a často si neuvědomujeme, že na nich přenášíme bakterie „odložené“ z předchozích činností. Navíc klávesnice je navržena tak, aby pro nás byla práce co nejpohodlnější. Prostor mezi vyvýšenými klávesami však poskytuje dokonalé prostředí pro zachytávání špíny a následné množení bakterií. Některé myši jsou na tom podobně. Rizikové je hlavně kolečko uprostřed, které doslova odebírá „materiál“ z našich prstů a uchovává ho v útrobách myši. Při opětovném otočení kolečkem se k vám vrátí i několikatýdenní špína.

4. Klíče
Ať už jsou to klíče od auta, bytu, sklepa či kola, vždy je dobré myslet na jejich dezinfekci. Klíče se nám často povalují po kapsách, stolech, barových pultech, v kabelkách a často se stává, že nám prostě vypadnou na zem. Rovněž slouží k otevírání zámků, které využívají desítky lidí. Nenoste si jejich bakterie domů.

5. Hračky
Jak často a jakým způsobem čistíte hračky? Plyšáky, lego, gumové hračky, dětské knížky, míče na hraní. Co bychom bez nich dělali. Jsou téměř v každé domácnosti. Nejvíce ohrožené jsou malé děti, které jsou ke svým hračkám citově připoutané a nedokážou se od nich odtrhnout. Žmoulají je v rukách, pusinkují a žužlají je. A proto bychom je při úklidu neměli přehlížet.

6. Kliky
Kolikrát denně chytáme do rukou různé kliky? Ať už doma nebo na veřejnosti? Určitě si řeknete, že doma to zas není tak hrozné jako na veřejných místech. Ano, v domácnosti je bakterií na klikách pravděpodobně méně, ale i tak si zaslouží naši pozornost. Pokud dlouhodobě přehlížíme jejich čištění a dezinfekci, koledujeme si o zbytečný „průšvih“.

Všechny běžně používané věci by měly být součástí našeho dezinfekčního rituálu. Parní čištění je rychlý způsob jak dostat špínu, bakterie a viry pěkně pod kontrolu. Jedním přístrojem dokážete vyčistit doslova celý byt bez použití chemie. Horká pára dezinfikuje vše, co jí přijde do cesty. Je jen na vás jak tuto magickou schopnost využijete.

Pošlete článek známému