Logo webu
Česká verze
Přejít na Slovenskou verzi
Otevřít vyhledávání
Otvoriť menu

Ariete Xvapor Deluxe: Na špínu a bakterie jděte s párou

08.12.2017

Proč nezefektivnit zastaralé způsoby úklidu tím, že budeme čistit ekologicky, a přitom se zbavíme bakterií a práce bude jednodušší. Právě to umí parní čistič Ariete Xvapor Deluxe.
Do módy se dostávají parní čističe. Na rozdíl od vysavačů nejsou určené k boji s prachem, ale k odstraňování „pevné“ a zaschlé špíny. Pára je velmi univerzální pomocník. Xvapor Deluxe 4146 od Ariete je vhodný na čištění podlah (pevných i koberců), ale také na kachličky, okna, plast nebo třeba kuchyňskou troubu. Slibuje levný provoz a účinné odstranění viditelných nečistot i neviditelných bakterií a alergenů. Jak se osvědčil?

Ariete Xvapor Deluxe: Praktický krasavec
Xvapor Deluxe je zástupce vyšší třídy parních čističů. Oproti nižším modelům vyniká výkonem, ale také bohatým příslušenstvím. Základem přístroje je nerezová nádržka s kapacitou úctyhodných 1,6 litru, chráněná bezpečnostním uzávěrem. Doplňujete ji pomocí přiložené odměrky a trychtýře čistou vodou bez jakýchkoli saponátů – pára čistí účinně sama o sobě, takže ušetříte při nákupech za čisticí prostředky, a navíc si po bytě nešíříte agresivní chemikálie. Bakterií a alergenů se zbavíte, jelikož horká pára zároveň povrchy dezinfikuje, ale nemusíte se přitom bát o sebe, ani o zdraví svých dětí nebo domácích mazlíčků.

Co se parametrů týče, není Xvapor žádný chudáček. Vysoký výkon 1 500 W a možnost vypouštět na nečistoty páru pod tlakem až 5 barů zaručí, že si přístroj poradí i s odolnější špínou.

Potěší 6metrová napájecí šňůra – nebudete muset pendlovat mezi zásuvkami. Zapomeňte také na otravné dolévání vody; nádržka vydrží až 60 minut čištění. Samotná hadice není moc dlouhá, tak nejspíš budete čistič často nosit v ruce, hlavně při pucování vyšších míst – těžký ale není, a i když se při práci zahřívá, neopaříte se.

Když vybalíte přístroj z krabice, tak vás možná jako mě překvapí, že v ní kromě samotného čističe skoro nic není. Kde je to slíbené velké množství různého příslušenství? Neudělali při balení chybu? Kdepak… hubice a násady jsou důmyslně schované ve dnu přístroje – máte je tedy vždycky po ruce a každý nástavec má své místo. Nepoztrácíte je, a je to mnohem praktičtější než mít někde ve skříni hozenou hromadu násad.

Ariete 4146

Není nic těžkého se k příslušenství dostat; stačí pouze v zadní části přístroje stlačit černé „tlačítko“, spodní kryt čističe se oddělí a můžete vyjmout násady dle libosti. Najdete tam například trysku, kterou lze výborně využít na čištění spár, dále nástavec na čistění podlah s praktickým návlekem, nástavec na čištění oken, velký a malý kruhový kartáč a nástavec na čalounění.

Zkrotí ho každý, bát se nemusíte
Práce s parním čističem není žádná věda. Přístroj uvedete do chodu tak, že otevřete uzávěr a do nádobky nalejete potřebné množství vody přiloženou odměrkou. Nezapomeňte použít trychtýř, je to opravdu dobrý pomocník. Pak už jen stačí zapojit přístroj do zásuvky, zapnout, a čekat až se nahřeje. Že se přístroj nahřál poznáte tak, že zhasne indikátor s bleskem. Přiznám se, že jsem nečekal, že to bude čističi trvat tak dlouho. Na práci se připravuje asi osm minut a občas se bude chtít nahřát i během čištění.

Pak nasadíte vhodný nástavec. Trochu mě překvapilo, že nasadit jej na hlavní trubici chtělo trochu více fyzické síly a větší um, ale předpokládám, že tento problém se sám vyřeší, až se plasty trochu „ochodí“.

To je každopádně všechno. Nahřáto máte, násadu taky, zbývá nastavit intenzitu vypouštění a namířit na požadované místo… A jemně na rukojeti odsunout bezpečnostní pojistku. Díky té máte jistotu, že se ani při neopatrném zmáčknutí neopaříte, případně že páru omylem nevypustí třeba dítě. Tak jako tak samozřejmě není vhodné nechávat s čističem dítě bez dozoru, přece jen se zahřívá a je „natlakovaný“, ale o bezpečnost provozu se nemusíte bát.


Na doma i do garáže

Jak jsem říkal, Xvapor Deluxe jde použít na kdejaké povrchy, ať už jde o sklo, polstrování, plechové části trouby, dlažbu, plovoucí podlahu atd.

První místo, kde jsem parní čistič vyzkoušel, bylo polstrování sedaček automobilu. Velmi mě překvapilo, že fleky od zmrzliny, které tam zanechaly děti minulého majitele a které jsem se již dříve marně snažil dostat dolů, šly parním čističem odstranit celkem snadno. Sice musíte malinko přitlačit, ale jde to, a hlavně látka zůstala neporušená. Připravte se ale samozřejmě na to, že sedadla zůstanou vlhká, takže se rozhodně nevyplatí čistit je před jízdou, pokud na nich má někdo sedět.

To samé samozřejmě platí pro pohovku. Tam jsme čistič zkoušeli na několika skvrnách, na které bychom normálně museli použít speciální chemický čistič. Museli jsme hodně tlačit a měl jsem pocit, že čistič tentokrát zklame, ale ráno, když gauč uschnul, byla zákeřná skvrna pryč.

Velmi efektivní byl čistič při úklidu zaschlé špíny na plovoucí podlaze, která se by manuálně musela usilovně drhnout. Schválně jsme několik dní nechali kočku, aby se vyřádila v okolí misek, a pokusili se čističem odstranit zaschlou kočičí konzervu. Ariete zvládl úklid s nástavcem na čištění podlah celkem snadno a při použití návleku nezůstala podlaha ani moc mokrá.

Ariete 4146

Běžné „vytírání“ je pak samozřejmě s parním čističem perfektní. Nemusíte klečet a zpotit se s hadrem při ručním drhnutí míst, na která nestačí klasický vlhký mop. Pára bez námahy odstraní běžné nečistoty a fleky.

Rozporuplnější dojmy jsem měl z čištění trouby, ale podle mě hlavně proto, že jsem měl nereálně vysoká očekávání. Na jednu stranu špína hezky stékala zevnitř i ze skla, na druhou stranu si čistič se zaschlou špínou samozřejmě neporadí zázračně – nestačí jednou fouknout a šup, trouba je jako nová… Holt musíte přitlačit, kartáčkem kroužit a strávit čištěním delší dobu, pokud je trouba jako v mém případě hůře udržovaná a špína zapečená. A samozřejmě kartáček/stěrku opláchnout a troubu následně vytřít, špína logicky nezmizí do vzduchu, čistič ji jen uvolní.

Manipulace s Xvaporem byla jinak bezproblémová. Madlo nebylo horké a samotná hubice a násady se také držely na rozumné úrovni. Pokud byste měnili malý držák za větší, vycvaknete a vyměníte celý spodek. Chcete-li vyměnit jen konkrétní nástavec, buďte při manipulaci opatrní, při práci se zahřeje na úroveň, která už by citlivějším jedincům mohla být nepříjemná. To ale není chyba, to je logické, a řeší to trocha opatrnosti.

Ariete 4146

Závěr
Ariete Xvapor Deluxe 4146 to u mě neměl jednoduché. Zaprvé jsem si na něj nachystal extrémní situace, zadruhé jsem měl vysoká očekávání, takže splnit úkol na jedničku (a ještě komfortně) bylo téměř nemožné. Přesto s přehledem uspěl v autě i na podlaze „u kočičích misek“.

Poradí si i s pečicí troubou – horká pára vypouštěná pod tlakem koneckonců patří k nejefektivnějším způsobům čištění –, ale už to chce více trpělivosti. Při odstraňování běžné, nezapečené a méně zaschlé špíny, se naopak nenadřete. Čistič je v takovém případě lepší a pohodlnější než kýbl s hadrem, a já už nikdy nechci vytírat ručně.

Co vidím jako jednoznačnou výhodu, je použitá náplň. Voda. Žádné drahé, neekologické a ke zdraví necitlivé čisticí prostředky, ale prostě a jednoduše voda. Levně, ale účinně se tak zbavíte bakterií a alergenů.

Klady (+):
+ Účinný na pevné podlaze i na koberci
+ Používá jen čistou vodu, bez chemikálií
+ Prakticky vyřešené uložení příslušenství
+ Objemná nádoba, dlouhá šňůra
+ Vysoký výkon

Zápory (-):
- Čištění je relativně hlučné
- Odstranění zažrané špíny trvá déle (ale zase je důkladné)

Související produkty

Pošlete článek známému