Logo webu
Česká verze
Přejít na Slovenskou verzi
Otevřít vyhledávání
Otvoriť menu

Bakterií a prachu je v koupelně spousta. Můžou za to naše (zlo)zvyky

Hned v úvodu začneme šokujícím tvrzením – koupelna je společně s toaletou semeništěm bakterií. Nejvíce jich najdete v záchodové míse. Pokud před spláchnutím mísu nezavřete, bakterie odletují do okolí. A to i do vzdálenosti několika metrů! O nic lépe na tom není ani zubní kartáček. Pozor také na spáry okolo vany nebo mezi kachličkami.
I tady se totiž nachází stovky, ba dokonce miliony nezvaných návštěvníků. Když se k tomu všemu přidá ještě plíseň, na problém je zaděláno. Alergici a astmatici trpí a vy máte sto chutí vybourat koupelnu do základů a postavit ji zbrusu novou. Tak razantní řešení ale nemusíte volit. Stačí si osvojit pár rad při úklidu a zbavit se některých (zlo)zvyků. V boji s nečistotami, bakteriemi a alergeny pomáhají také parní čističe Ariete.

Parní čističe Ariete
První parní čistič se na našem trhu objevil v roce 1997. Doslova přes noc se stal hitem a oblíbily si ho domácnosti napříč zeměmi i kontinenty. Bez nadsázky tak můžeme tvrdit, že Ariete je průkopníkem ve světě parního čištění. Své přístroje neustále zdokonaluje a inovuje, čímž je zajištěn vysoký uživatelský komfort a jedinečná účinnost.

Pára totiž patří mezi nejúčinnější a nejekologičtější čisticí prostředky. V kombinaci s vysokou teplotou a tlakem ničí až 95 % bakterií, mikroorganismů, alergenů a plísní, které se běžně v domácnostech objevují. A koupelna samozřejmě není výjimkou. Víte, kolik bakterií se u vás doma schovává a jak se jich jednoduše zbavit?

Kupelna

3,2 milionu bakterií na každý centimetr čtvereční

A začneme pěkně zhurta. Největším semeništěm bakterií je nepochybně záchodová mísa. V ní přežívá asi 3,2 milionu bakterií na každém centimetru čtvereční. Jakmile spláchneme, bakterie doslova vystřelují po okolí. Podle odborníků odletují až do dvou metrů od toalety. A to rozhodně není málo. V místnosti navíc neustále víří až do doby, než se neusadí na nějaké ploše jako špinavý film plný nebezpečných návštěvníků.

Znatelně lépe je na tom záchodové prkénko (295 bakterií na centimetr čtvereční) a splachovadlo (asi 83 bakterií na centimetr čtvereční). Přesto bychom neměli ani tyto dvě místa při úklidu opomíjet. Mísu, jakožto i prkénko, splachovadlo a okolí toalety můžeme jednoduše vydesinfikovat parním čističem. A to vše bez použití chemických detergentů. Existují však i modely, kam lze čisticí prostředek nalít. Třeba k provonění místnosti.

Houba a zubní kartáček jako semeniště bakterií
Velmi podobná je situace také u mycí houby, žínek a zubního kartáčku. Například mycí houby – jejich nadýchaná vlákna bakterie doslova zbožňují. K jejich množení a růstu navíc přispívá také skutečnost, že houba je často vlhká a ve vlhké koupelně velmi špatně schne. Houbu nechávejte vyschnout v proudícím vzduchu a minimálně jednou za měsíc ji měňte. Rozhodně ji nepokládejte na okraj vany, kde nemá šanci proschnout.

I houbu ale můžete důkladně propařit parní kachnou. Pokud používáte látkové žínky, jednou za týden je vyperte společně s ručníky na 60 anebo 90 stupňů. Problém může nastat také u zubního kartáčku. Rozhodně ho po čištění zubů nezavírejte do krabičky anebo skříňky. Nechte jej volně vyschnout v kelímku. Zabráníte tak dalšímu množení bakterií, kterých je i bez toho na kartáčku zhruba 200 000.

Kupelna

Vany, umyvadla a baterie
Semeništěm bakterií jsou také vany, umyvadla a koupelnové baterie. Po použití toalety sice z rukou mýdlem spláchnete mikroby a nebezpečné organismy, počítejte ale s tím, že značná část z nich se usadí v prostoru umyvadla. Jen pro představu – v umyvadle se nachází cca 2 733 bakterií na čtvereční centimetr. Ani vana na tom není o nic lépe. Ba právě naopak. Ačkoli ji asi pravidelně čistíte, i přesto na ní ulpívá zhruba 120 tisíc bakterií/cm2. Při úklidu byste neměli zapomínat ani na kohoutky, kde sídlí až 6 272 bakterií.

Kapitolou samou o sobě jsou spáry mezi kachličkami a těsnění vany či umyvadla. Zde se kromě bakterií nachází také plísně, s nimiž je těžké pořízení. Na vany a umyvadla stačí použít parní kachnu Ariete. U spár nebo zašlých vodovodních kohoutků to bude chtít trochu silnější kalibr. Pomoci mohou speciální nástavce na parní čističe, které se dostanou do hůře přístupných prostor a odstraní i vodní kámen, rez nebo zašlé nečistoty.

Ručníky a sprchové závěsy
Taky milujete ten pocit, kdy se po horké vaně zamuchláte do hebkého ručníku? A co kdybychom vám prozradili, že látka, kterou objímáte, je plná bakterií a roztočů? Ano, je tomu opravdu tak. Jejich kolonie navíc můžete podpořit tím, když necháte ručníky schnout na háčcích. Ideální je, pokud je rozvěsíte na topný žebřík nebo ven na šňůru a co dva dny je budete pravidelně měnit.

Kupelna

Ak vlastníte sprchový kút so závesom, ani na jeho údržbu nezabúdajte. Pokiaľ sa dá záves vyprať, spravte tak spoločne s uterákmi na 60 alebo 90 stupňov. V opačnom prípade záves postriekajte dezinfekciou, opláchnite vodou a nechajte ho natiahnutý voľne preschnúť. Ak nechcete používať chemické detergenty, stačí závesy jednoducho napariť parnou kačkou Ariete.  Závesy navyše po použití parného čističa uschnú rýchlejšie, než keby ste ich osprchovali klasickou sprchou.

Aktuálnu ponuku parných čističov Ariete nájdete v našom e-shope.



Pošlete článek známému