Logo webu
Česká verze
Přejít na Slovenskou verzi
Otevřít vyhledávání
Otvoriť menu

Děti a úklid: najděte tu správnou motivaci!

Děti. Milujeme je, staráme se o ně a chceme pro ně jen to nejlepší. Z logického hlediska jsme, jako rodiče, autoritou a mělo by být přirozené, že co řekneme, to platí. Všichni ale dobře víme, jak to nakonec vždy dopadne. Děti mají nad námi jakousi zvláštní moc, která obměkčí naše srdce vždy, když jde "do tuhého". V otázce hygieny a úklidu bychom ale měli být opravdu nekompromisní nejen kvůli křivým pohledům návštěv, ale především kvůli vlastnímu zdraví a zdraví celé rodiny.
Učení dětí hygienickým návykům by mělo být postupné, nenásilné a hravé. Děti by se s úklidem prostoru kolem sebe měli seznamovat přibližně od druhého roku života. Úklid hraček, s nimiž si hrají, je prvním krokem k hygienickým návykům v pokročilejším věku. Samozřejmě, většina z nás chce svým dětem dopřát bezstarostné dětství, na které budou mít hezké vzpomínky. Nucení do úklidu tomu ale opravdu neprospěje. Proto je důležité naladit se na jejich vlnu a na chvíli se změnit z autority na parťáka / kamaráda a z úklidu udělat hru. Pokud jste jeden z těch více zaneprázdněných rodičů a říkáte si, že na takové "manévry" nemáte dostatek času či energie, buďte si jisti, že pokud se přemůžete, v budoucnu se vám to stonásobně vrátí a vy budete rádi, že jste se nevzdali. U dětí kolem dvou let mluvíme například o hře, kdo posbírá hračky rychleji. Ukažte jim, jak a kde se hračky odkládají a po namáhavé práci si můžete spolu přečíst knížku nebo se podívat na oblíbenou pohádku v příjemně uklizeném prostoru. Odborníci ale radí neodměňovat dítě za vykonanou práci. Úklid by neměl být vnímán jako činnost spojená s odměnou. Spíše bychom měli v dětech pěstovat pocit vzájemné laskavosti.

Upratovanie Ariete
Pro děti jste vzorem- i při úklidu
Menší děti mají tendenci napodobovat dospělé. Je to proto, že v rodičích vidí vzor. Rodič je dítětem (do jistého věku) vnímán jako velké, moudré a ideální stvoření, které má odpověď na všechno a poradí si v každé situaci. Při úklidu to také není jinak. Dítě si všímá každý váš krok a snaží se ho napodobit. Nebuďte tedy překvapeni, pokud za vámi běhá s metličkou a hadříkem. Naopak, využijte to! Pochvalte ho a ukažte mu, jak uklízíte. Společně se tak propracujete až k samostatnosti a vaše dítě si osvojí vaši schopnost udržovat pořádek v domácnosti. Důležité však je nevyčítat dítěti drobné nedostatky, nekárat ho za načasování, ale motivovat ho například pochvalou či společným úklidem.