Logo webu
Česká verze
Přejít na Slovenskou verzi
Otevřít vyhledávání
Otvoriť menu

Nejčastější otázky o parním čištění – najděte svou odpověď

1. Jakou teplotu má pára vycházející z přístroje?
Parní čističe fungující na bázi vody, kterou zvládnou během malé chvíle ohřát na více než 130 ° C. Voda se následně v trysce nebo v hadici ochlazuje na 100 ° C a na čištěný povrch dopadá značnou silou a s bezpečnou teplotou 50 °C.
2. Co všechno dokáže pára zlikvidovat?
Horká pára dokáže efektivně zlikvidovat bakterie, roztoče, viry, plísně a jiné nežádoucí mikroorganismy. Kromě toho jsou parní čističe efektivní při odstraňování vodního kamene, odolné usazené špíny na sporácích, troubách, digestořích, radiátorech, krbových dvířkách a těžko dostupných místech.

3. Na jaké povrchy je parní čistič vhodný?
Existují povrchy, které se s párou a vysokým tlakem příliš "nemusí". Jde například o materiály citlivé na teplo a vlhko nebo starší typy nábytku, které jsou impregnovány voskem. Problém může nastat také při plochách, které se skládají z dýh lepených v tenké vrstvě. Na tyto výjimky však narazíte pouze ojediněle. Parní čističe obecně patří mezi univerzální pomocníky v domácnosti a dají se použít k čištění nejrůznějších podlahových krytin (např. vinylu, dřevěných podlah, linolea nebo kvalitně položených plovoucích podlah), spár mezi obklady, dlažbou, ale i koberců, čalounění nebo matrací.

TIP: Pokud plánujete čistit dřevěnou podlahu, udělejte to ještě před její renovací či větší údržbou. Parní čistič totiž může z podlahy odstranit vosk nebo olej. Parním čištěním můžete ošetřit i parketovou nebo plovoucí podlahu, prodejce by však měl na otázku, zda je toto čištění vhodné, dokázat odpovědět při výběru podlahové krytiny. Stejně tak je třeba dávat pozor u starších laminátových podlah, které už nemají plnohodnotně krytý povrch původní povrchovou úpravou a to hlavně u míst jako jsou spáry a rohy lamel. Podlaha tak může být parním čištěním bez okamžitého odsávání kondenzátu poškozená vlivem delší doby styku s vodou. Parní čističe můžete použít také na vinylové či PVC podlahy. To však za předpokladu, že je podlaha položena profesionálně. Všeobecně se ale nemusíte parního čištění podlah obávat. Parní čističe pracují s velmi malým množstvím vody (mnohem menším, než při klasickém umývaní). Povrchy podlah jsou proto suché již za několik sekund. Prakticky stačí s parním čističem přejít z jednoho konce místnosti do druhého a po podlaze následně můžete chodit, aniž abyste za sebou zanechávali mokré stopy.

4. Potřebuji k parnímu čištění i čistící prostředky?
Používání chemických čisticích prostředků při úklidu je věčné téma, o které se vedou sáhodlouhé diskuse. Asi největší "záškodník" je silný oxidant chlornan sodný - součást množství dostupných čističů a prostředků na úklid. Ten může v některých případech podráždit oči, poleptat kůži nebo způsobit silné popáleniny. Výpary, které při čištění vdechujeme, našemu zdraví také příliš neprospívají. Proto hledá většina zdejších i zahraničních domácností nejrůznější alternativy. Jednou z nich jsou právě parní čističe pracující na bázi čisté vody, kterou následně přeměňují na horkou páru, která je schopna velmi efektivně vyčistit (odstraní okolo 97% bakterií, virů, roztočů, plísní a jiných nežádoucích mikroorganismů) povrchy bez použití jakýchkoliv dodatečných čisticích prostředků. Díky tomu šetří nejen vaše zdraví, ale i peněženku.

5. Jak dlouho trvá nahřátí páry v přístroji?
Pára se v přístrojích nahřívá 3 až 4 minuty. U multifunkčních a větších čističů se doba prodlužuje až na 8 minut, přičemž ale vydrží v permanentním provozu až po dobu jedné hodiny. Na druhé straně však existují i čističe s příznačným názvem NONSTOP, které jsou nahřáté okamžitě a zvládnou nepřetržitý provoz.

6. Jaké druhy parních čističů existují a jak si vybrat?
Parních čističů je na trhu mnoho a ne vždy je snadné orientovat se v tak široké nabídce. Ve zkratce, existuje několik druhů parních čističů, přičemž jen v portfoliu značky Ariete, najdete přístroje od klasických parních mopů, parních mopů s koštětem přes tzv. kachny až po multifunkční parní čističe. Každý z nich využijete přesně tam, kde je to potřeba. Stačí si vybrat ten správný. Pokud si však nejste jisti, který parní čistič bude vhodný právě pro vás, viz náš přehled parních čističů a jejich funkcí, který vám určitě pomůže rozhodnout se správně.

7. Vyžaduje si parní čistič nějakou speciální péči?
Vzhledem k tomu, že parní čistič pracuje na bázi vody, není nutná žádná speciální péči kromě klasického vyčištění jednotlivých komponentů při případném zanesení či jiném znečištění. Jednotlivé komponenty byste také měli po každém použití nechat dostatečně vysušit, abyste zabránili množení nežádoucích bakterií či vzniku plísní.

Pošlete článek známému