Logo webu
Česká verze
Přejít na Slovenskou verzi
Otevřít vyhledávání
Otvoriť menu

Testovali jsme parní čistič Ariete. Jak to dopadlo?

Nedávno jsme si v redakci vzali do parády parní multi-čistič Ariete, u něhož výrobce slibuje vysoký výkon a všestranné využití. Byli jsme tudíž velice zvědaví, zda své pověsti dostojí a ihned se dali do testování.
Unboxing aneb co všechno skrývá krabice?
V balení jsme po otevření našli kromě samotného přístroje celkem 11 kusů příslušenství a návod. To čítá kartáč na tkaniny, malý kartáč se stěrkou na rovné tvrdé povrchy, podlahový kartáč, 2 trysky, potah z mikrovlákna, 90° trysku, kulatý kartáč, odměrku, trychtýř pro nalévání vody a prodlužovací trubici. Součástí balení je ještě praktická pevná taška pro uskladněné a přenášení příslušenství. Na první pohled a dotek nám bylo zřejmé, že se jedná o houževnaté výrobky z kvalitního plastu. Stejně tak i přístroj je robustní a působí velmi odolně.

Ariete 4145

První čištění nás překvapilo

Jakmile jsme se zběžně seznámili s přístrojem i návodem, vrhli jsme se do akce. Praktickou odměrkou a trychtýřem jsme naplnili nádobu na vodu, zapnuli čistič a čekali, než se rozsvítí kontrolka teploty vody, která nám měla dát pokyn, že je přístroj připraven k použití. Když se však delší dobu nic nedělo, začali jsme být trochu nervózní. Po pár minutách se přístroj nahřál, kontrolka se rozsvítila a my se mohli dát do práce. Při prvním spuštění je tedy nutné počítat s delší dobou nahřívání.

Ariete 4145

Čištění keramické dlažby
Jako první jsme zkusili čistič na keramické dlažbě. Ukázalo se, že jde o ideální povrch pro využití parního čištění. Ze samotných dlaždic lze nečistoty setřít přímo kartáčem s utěrkou z mikrovlákna, která je součástí balení. Odolnější špína ve spárách mezi dlaždicemi se odstraňuje nejlépe úzkou tryskou, kterou se spáry trochu déle nahřívají párou a poté odstraní ručně obyčejným kartáčkem a hadříkem. Na keramické dlažbě jsme neměli k dispozici žádnou „stoletou“ špínu, jen běžné nečistoty, se kterými si parní čistič Ariete hravě poradil.

Ariete 4145

Mastná digestoř
Jako druhá přišla na řadu digestoř. Rozhodli jsme se odstranit mastnotu ze skleněné stříšky, která svádí páru od vaření. Na hadici čističe jsme nasunuli úzkou trysku a začali napařovat. Během chvíle byly odstraněny hrubá smítka a mastnota se zdála být připravena k setření. Hadříkem jsme sklo setřeli, ale nezbavili jsme se mastnoty úplně. K tomu bylo potřeba nahřát mastné sklo ještě jednou trochu déle a pak ihned setřít papírovým ubrouskem. Výsledek byl vynikající a sklo opět krásně lesklé.

Ariete 4145

Ariete 4145
Ariete 4145

Odstraňování vodního kamene
Třetí šel na řadu vodní kámen. Předpokládali jsme, že to bude opravdová zkouška schopností parního čističe a naše předpoklady se potvrdily. K odstranění vodního kamene je zapotřebí trocha trpělivosti. Nejdříve jsme použili úzkou trysku s kartáčem. Po několika minutách jsme však nepozorovali žádný výraznější účinek. Vyměnili jsme proto kartáč za úzkou trysku a pouštěli jsme páru na vodní kámen z velmi malé vzdálenosti. Kámen se začal pomalu rozpouštět a tak jsme rychle dali zpět trysku s kartáčem a baterii drhli. Nakonec jsme přece jen dosáhli kýženého výsledku a vodní kámen odstranili. Poté jsme ještě baterii úzkou tryskou napařovali, abychom ji následně mohli hadříkem vyleštit do úplného lesku.

Ariete 4145

Žehlení se nepovedlo, to jsme ale čekali
Nakonec jsme se rozhodli vyzkoušet funkci žehlení. Podle instrukcí výrobce je k tomu určen nástavec, který se používá na okna a zrcadla, ale musí z něj sundat rozšiřující rámeček s gumovou stěrkou. Zůstane pak menší nástavec, na který se navleče malý textilní návlek. Tato konfigurace je určena také pro čištění potahů. Musíme se však přiznat, že jsme nepřišli na způsob, jak dosáhnout výsledků, jež výrobce uvádí. Snažili jsme se totiž vyžehlit pomačkanou bavlněnou košili, zavěšenou na ramínku. Dosáhli jsme bohužel jen toho, že jsme velice rychle košili navlhčili, ne-li úplně promočili. Kouzelná přeměna pomačkané látky na rovnou se tedy nekonala.

Závěrečné resumé
Parní multi-čistič Ariete je výkonný a odolný přístroj s bohatým příslušenstvím, který svou práci odvádí na jedničku. Má jednoduché ovládání a také se nám velmi líbil rychlý a bezpečný systém upevňování nástavců.  Snadno jsme s ním odstranili suchou i mastnou špínu, při troše úsilí i vodní kámen. Jediným „nedostatkem“ byl pokus o žehlení. Ačkoli jsme od parního čističe tuto funkci vůbec neočekávali, zvědavost byla silnější a potvrdila nám to, co jsem si o Ariete parních čističích mysleli už dávno. Už po krátkém používání bylo patrné, že se jedná o promyšlený a propracovaný přístroj, za který se Ariete rozhodně nemusí stydět. Na žehlení se ale budete muset vyzbrojit jinou účinnou zbraní.

Pošlete článek známému