Logo webu
Česká verze
Přejít na Slovenskou verzi
Otevřít vyhledávání
Otvoriť menu

Mytí oken nemusí být nutné zlo. Stačí zapojit parní čistič

Jedna z nejméně oblíbených domácích činností? Nesporně mytí oken! Neustálé otírání, stírání přebytečné vody, čištění a leštění asi nikomu na náladě nepřidá. Naštěstí existuje mnohem účinnější a efektivnější způsob, jak čistých oken dosáhnout. Tajemství spočívá ve vysokém tlaku, teplotě a páře. Tahle kombinace je typická pro parní čističe Ariete.
Proč zrovna pára?
Společnost Ariete uvedla na trh první parní čistič v roce 1997. Aby toho nebylo málo, podpořila jej rovnou třemi patenty. Jako mávnutím kouzelného proutku se tak rázem stala průkopníkem ve světě parního čištění. Co je na parních čističích tak úžasného? Především to, že představují nesmírně ekologickou, ekonomickou a šetrnou variantu čištění. Poradí si s alergeny, prachem, roztoči, mikroby i dalšími nečistotami v domácnosti.

Protože v sobě kombinují účinnost páry, vysoké teploty a tlaku, stávají se žádanými společníky v domácnostech i komerčních prostorách. A jak takový parní čistič Ariete vlastně pracuje? Po nalití vody do bojleru se voda ohřívá na více než 130° C, v hadici a v trysce se následně teplota snižuje na 100° C a při vypuzení páry ven z přístroje dochází k rozptýlení částeček, které se promíchávají se studeným vzduchem, čímž dojde k prudkému ochlazení. Ve vzdálenosti cca 40 cm od výstupu má pára bezpečných 50° C.

Stále je to však více než při běžném čištění mokrým hadříkem. Tajemství parního čištění spočívá ve fyzice a je velice jednoduché. Pára, jakožto nejsilnější čisticí prostředek, dokáže efektivně rozrušit strukturu špíny a mastnoty a v kombinaci s působením tlaku a vysoké teploty je čištění parním čističem jednodušší a efektivnější. K čištění navíc nepotřebujete chemické prostředky, proto jde o nesmírně ekologickou a ekonomickou variantu.

Umývanie okien

Vsadíte na kachnu anebo na multifukční parní čistič?

S mytím oken pomůžou kachny i multifunkční parní čističe. Kachny představují kompaktního společníka s klasickou či ohebnou tryskou, určené pro čištění a desinfekci menších ploch a hůře přístupných zákoutí. Kachny jsou jednoduše přenosné a uplatnění naleznou při čištění dlaždic, spár, radiátorů, sprchových koutů, ale především při mytí oken.

Naopak multifukční parní čističe jsou o něco větší přístroje, které v sobě kombinují výhody parních mopů a kachen. Lze je tak využít pro úklid celé domácnosti. V rámci svého příslušenství obsahují nejrůznější nástavce pro čištění oken, matrací, dlaždiček anebo koberců. Mají také větší objem nádržky a vydrží proto v provozu delší dobu.

Při rozhodování, zda zvolit kachnu anebo multifunkční parní čistič přihlédněte k intenzitě používání přístroje a tomu, zda budete chtít přístroj využívat pro úklid celé domácnosti anebo menších ploch a povrchů. Rozhodujícím činitelem může být také cena. Zatímco nejlevnější kachnu Ariete VAPORI, model 4133 pořídíte již od 1249 Kč, nejlevnější multifunkční parní čistič Ariete Xvapor Comfort 4145 pořídíte o něco dráž – za 2 699 Kč.

Jak na čištění oken párou?
Ještě před tím, než přejdete k samotnému čištění, doplníme pár praktických rad úvodem. Bojler pro ohřev vody nikdy nepřeplňujte. Pokud je v nádobě trochu více prostoru, pára se lépe vyvíjí a nedochází z počátku čištění k tomu, že by vám z parního čističe místo ní odkapávala voda. V případě, že do bojleru nalijete horkou vodu z kohoutku, snížíte dobu nutnou k jejímu ohřevu. Můžete tak začít pracovat dříve. Je také dobré, pokud bojler čas od času vyčistíte od špíny a usazenin, které v něm mohou ulpívat.

A nyní už k samotnému čištění. Protože voda během parního čištění stéká dolů, doporučujeme na parapet umístit savou látku, která bude vodu zachytávat a parapet očistit až na konec. V první řadě proveďte důkladné čištění rámů oken, spár a rohů pomocí bodové trysky. Na větší znečištění můžete použít i tvrdší kruhový kartáček. Pro důkladné očištění okenních tabulí můžete použít malou ruční hubici s mikrovláknovým návlekem. Předposledním krokem je použití speciálního nástavce na čištění oken s gumovou stěrkou. Prostřednictvím něj napařte okenní tabule a poté v pruzích směrem odshora dolů skla stírejte gumovou stěrkou. Nakonec otřete parapet.


V případě, že vybraný parní čistič nedisponuje speciálním gumovým nástavcem na okna, jednoduše okna napařte bodovou tryskou anebo malou ruční hubicí a poté páru setřete ruční gumovou stěrkou na čištění oken. Pokud jste postupovali přesně podle návodu, okna by se měla lesknout jako nová. Závěrem doplníme několik „babských rad“. Pokud na oknech uvidíte šmouhu, bezpečně se jí zbavíte novinovým papírem anebo starými (ale čistými) silonkami. Se zažranou špínou si dost dobře poradí octová voda anebo voda s rozpuštěnou solí.

Aktuální nabídku parních čističů Ariete najdete v našem e-shopu.

Související produkty

Pošlete článek známému