Logo webu
Česká verze
Přejít na Slovenskou verzi
Otevřít vyhledávání
Otvoriť menu

Zatuchlé oblečení se skvrnami? Důvodem mohou být plísně

Větrání v uzavřených prostorách je nezbytnou součástí hygienických návyků. Zejména v zimním období se praktikuje tzv. rychlovětrání, které nemusí být vždy dostatečné tomu, aby zabránilo kumulaci vlhkosti či škodlivých bakterií, což má mimo jiné za následek také vznik plísní. Ty se pak mohou objevit i na místech, kde byste je čekali nejméně. Například ve skříni.
Oblečenie

1. Vyčistěte skříň, darujte oblečení
Skříň důkladně vyčistěte a dezinfikujte. Můžete použít běžně dostupné čisticí prostředky nebo parní čističe fungující na principu dezinfekce horkou párou. Následně separujte oblečení, které nenosíte. Prodejte ho nebo darujte. Oblečení, které není často nošené a prané, má tendenci plesnivět a zatuchat. Tato plíseň se následně přenáší i na často nošené oblečení umístěné ve stejné skříni. Před darováním důkladně zkontrolujte stav oděvu. Pokud se na něm nacházejí skvrny, které nelze zcela odstranit praním nebo chemicky, raději ho zlikvidujte úplně.

2. Vytvořte prostor pro cirkulaci vzduchu
Nyní, když jste ve vaší skříni vytvořili nějaké volné místo, mělo by dojít ke zlepšení větrání a cirkulace vzduchu mezi oděvy. Pokud budete i nadále pozorovat skvrny či zápach, měli byste pátrat po dalších možných příčinách tohoto problému. Zkontrolujte, zda se ve vaší skříni nenacházejí například vlhké skvrny. Pokud jste nic podezřelé nezpozorovali, problémem bude pravděpodobně zvýšená vlhkost. Jedním ze způsobů je umístění čerstvé limetkové šťávy na poličky ve skříni.

3. Zbavte se nepříjemného zápachu jednou provždy
Oděv si seřaďte pomocí štítků a pokynů na praní. Bílé oblečení můžete vyčistit pomocí roztoku vyrobeného z jednoho šálku bělidla a jednoho šálku vody. S bělidlem však pracujte opatrně, protože může oslabit textilní vlákna. Barevné oděvy můžete prát s bělidlem a běžným pracím prostředkem, které je bezpečné pro barevné oblečení. Následně oděv vyžehlete při bezpečné teplotě (informace naleznete na štítku).

Oblečenie

Podle odhadů až 21% všech astmatických záchvatů souvisí s vlhkostí a plísněmi, což představuje téměř milion případů ročně. Také je vědecky dokázáno, že zdržování se v místnostech s výskytem plísní (ať už skrytých či viditelných) je často spouštěčem alergických reakcí dětí i dospělých. Věříme, že tento argument vás přinutí získat větší kontrolu nad přítomností plísní ve vaší domácnosti. Pomoci vám mohou i čističky / sterilizátory vzduchu Airfree, který drasticky sníží množství spór plísní, roztočů, bakterií, virů a jiných alergenů nacházejících se v místnostech. Pokud se však rozhodnete využít čističku / sterilizátor Airfree v šatníku nebo skříni, pamatujte, že tento přístroj je účinný na minimální ploše s objemem vzduchu minimálně 10m3. Čistička / sterilizátor vzduchu Airfree vám však může pomoci v účinném boji s alergiemi, astmatickými záchvaty, nepříjemným zatuchnutím a skvrnám na oblečení. Za pokus to stojí, co myslíte?

Pošlete článek známému